Verena Potočnik, vodja ŠPT
Mojca Lukšič
Mirjam Skube
Nataša Sekula Zupančič
Elsa Louis
Gilly Roebuck
O projektu
OUTJ-1 in 2
Obogateno učenje tujih jezikov je od leta 2010 projekt ZRSŠ in vključuje delo tujih učiteljev na šoli. OUTJ-1 je potekal od 2010 do 2012 z vključeno nemščino in francoščino. Pri nemščini je imela šola vlogo koordinatorja za nemško jezikovno diplomo, ki jo je veliko let izvajala nemška programska učiteljica Monika Gehrke, francoščino smo izvajali kot partnerska šola. V šolskem letu 2012/13 smo bili pri OUTJ-2 modelna šola za nemščino in izvedli izobraževanje učiteljev nemščine na šolah z NJD ter partnerska šola za francoščino.
OUTJ-3
Projekt OUTJ-3 traja od 2013-2015. V šol. letu 2013/14 smo bili v projekt vključeni kot pridružena matična šola za angleščino in nemščino ter partnerska za francoščino. V šol. letu 2014/15 smo v projekt vključeni kot pridružena matična šola za angleščino ter partnerska za nemščino in francoščino. Na šoli poučujeta tuji učiteljici Elsa Louis (francoščina in nemščina) in Gilly Roebuck (angleščina).
Šolski projektni tim
Projektni tim je 2010-2014 vodila Nuša Rustja, v zadnjem letu projekta ga vodi Verena Potočnik, ki je hkrati tudi koordinatorica za francoščino. Koordinatorica za nemščino je Nataša Sekula Zupančič, za angleščino pa Mirjam Skube. V šolskem projektnem timu sodeluje tudi ravnateljica Mojca Lukšič. S tujima učiteljicama pri pouku sodelujejo tudi ostali učitelji tujih jezikov.
Rezultati
V okviru projekta se še naprej trudimo dokazati, da z vključitvijo tujega učitelja (dodana vrednost – avtentičnost, medkulturnost, poglobitev vsebin učnega načrta) v redni pouk tujih jezikov dijaki dosegajo višjo raven znanja, ki jo lahko potrdijo z opravljanjem mednarodnih izpitov (NJD 1 in NJD 2, DELF). Zato smo tudi letos pridobili status modelne šole, v okviru katerega nameravamo izvesti usposabljanje učiteljev z modeliranjem interaktivnega timskega pouka. Večji del dejavnosti zadnjega leta projekta pa je namenjen pripravi končnega gradiva, to je šolskega elektronskega portfolja in evalvacije.
Cilji projekta
Temeljni cilj projekta je dvig kakovosti poučevanja in učenja tujih jezikov, kar pomeni:
- razvijanje medkulturne zmožnosti in ozaveščanje o njeni pomembnosti;
- usposabljanje domačih in tujih učiteljev za inovativno, zahtevam sodobnega časa prilagojeno poučevanje tujih jezikov (medkulturnost, interdisciplinarnost, sodelovalno in timsko poučevanje);
- vpeljevanje novosti v poučevanje tujih jezikov, ki jih še posebej spodbuja Evropska komisija z Novo okvirno strategijo za večjezičnost in svojimi drugimi razvojnimi dokumenti, kot je na primer uveljavljanje sporazumevalne zmožnosti v tujem jeziku kot kroskurikularni cilj (v vsebino usmerjeno učenje tujih jezikov, jezikovno ozaveščeno učenje nejezikovnih predmetov, razvijanje strokovne pismenosti v raznih disciplinah in predmetih v tujih jezikih itd.);
- sodelovalno, še zlasti interaktivno timsko poučevanje v medkulturnih timih kot pedagoško didaktično najustreznejša rešitev, saj sodelovanje učitelja iz drugega kulturnega okolja pomeni zvišanje avtentičnosti učnega procesa;
Izvedene dejavnosti 2013/14
Obeležitev dneva materinščine
Na pobudo projektne skupine za Obogateno učenje tujih jezikov smo na šoli od 10. do 21. 2. 2014 z različnimi dejavnostmi obeležili svetovni dan materinščine, ki je 21. februarja.
V okviru slovenščine je bila v atriju izvedena okrogla miza s predstavniki drugih jezikovnih skupnosti in predstavnico DRPD Novo mesto. Pri angleščini so dijaki izpolnjevali anketo o tem, katere jezike poleg slovenščine še govorijo doma. Pri nemščini in francoščini so razpravljali na temo, kako jeziki vplivajo na našo identiteto in primerjali različne prevode pesmi ter se celo preizkušali v prevajanju.
Dijaki so pri teh dejavnostih na različne načine ozavestili pomen materinščine in spoznali, kako drugi jeziki in kulture bogatijo tako posameznika kot skupnost. Nekaj strokovnih prispevkov na to temo in poročila o izvedenih dejavnostih smo zbrali v publikaciji.
Izvedba usposabljanja s kolegialnim opazovanjem timskega pouka
19. 5. 2014 smo na šoli izvedli usposabljanje gimnazijskih učiteljev s kolegialnim opazovanjem timskega pouka. Naši učitelji so prikazali pouk nemščine in matematike v 2. a razredu in pouk francoščine, kjer so obravnavali slovenski in francoski šolski sistem, v 3. ckš razredu. Udeleženci izobraževanja, med katerimi so bili tudi predstavniki zavoda in ministrstva, so pri predstavitvah skupinskega dela ugotavljali, da imajo dijaki dobro jezikovno znanje v obeh tujih jezikih, izkazali pa so se tudi pri timskem delu in prezentacijah.
Učitelji so se v nadaljevanju pripravljali na načrtovanje strokovne pismenosti s pomočjo dveh različnih modelov in pri borzi primerov dobre prakse izmenjali izkušnje s timskim poučevanjem in medpredmetnim povezovanjem.