V soboto, 13. maja 2017, je minilo 300 let od rojstva ustanoviteljice Gimnazije Novo mesto habsburške cesarice Marije Terezije. Vladala je od leta 1740 do 1780 in je bila edina vladarica v 650-letni zgodovini habsburške dinastije.
Marija Terezija se je očetu cesarju Karlu V. in mami Elizabeti Kristini rodila 13. maja 1717 na Dunaju. Njen oče je sicer že leta 1713 izdal pragmatično sankcijo, s katero je zagotovil nedeljivost habsburških dežel in dedovanje tudi po ženski liniji, vendar je upal, da bo dobil sina, ki ga bo nasledil na prestolu. Tudi ko je bilo jasno, da se to ne bo zgodilo, Marije Terezije niso pripravljali na vladanje. Leta 1736 se je poročila s Francem Štefanom Lotarinškim in cesar Karel VI. je upal, da bo vladanje prevzel Franc Štefan, vendar ko je cesar leta 1740 umrl, je breme vladanja padlo na ramena nepripravljene Marije Terezije.
Prva leta njene vladavine so bila v znamenju velike krize in številnih nevarnosti. Obstoj monarhije je visel na nitki. Z vztrajnostjo, delavnostjo in talentom ji je uspelo ohraniti državo. Ne le to, do konca vladanja se je trudila s številnimi reformami okrepiti državo in povečati blaginjo svojih podložnikov. Konglomerat srednjeveških dežel, ki jim je vladala, je spremenila v sodobno centralizirano državo.
Marija Terezija se je zavedala širšega pomena izobraževanja. Pod vplivom idej razsvetljenega absolutizma je nadzor nad šolstvom prevzela država. Leta 1774 je uvedla obvezno šolanje za dečke in deklice stare med 6. in 12. letom. V duhu razsvetljenskih idej je še pred uvedbo obveznega šolanja, ugodila prošnji Novomeščanov po ustanovitvi gimnazije in tako 8. avgusta 1746 ustanovila našo šolo.
Bila je mati šestnajstih otrok, vladala je štirideset let, del tega obdobja skupaj sinom in naslednikom Jožefom II. Umrla je 29. novembra 1780 na Dunaju.
Franc Herre, nemški zgodovinar in publicist je v biografiji z naslovom Marija Terezija, velika Habsburžanka zapisal: Marija Terezija je živela na presečišču dob, obrnila se je k novemu, a se mu ni predala, odvrnila se je od starega, a ga ni zavrgla.