O predmetu
Fizika je naravoslovni predmet, ki ga na splošni in športni gimnaziji poučujemo v prvih treh letnikih, na klasični gimnaziji pa v prvih dveh letnikih, povsod po dve uri tedensko.
Dijaki, ki izberejo fiziko za maturo, imajo v četrtem letniku še štiri ure fizike tedensko.
Cilji predmeta
- Seznanjanje z glavnimi fizikalnimi koncepti in teorijami, ki povzemajo naše vedenje o naravi,
- poznavanje pomena eksperimentov pri spoznavanju in preverjanju fizikalnih zakonitosti,
- poznavanje nepogrešljivosti znanja fizike pri obvladovanju narave in funkcioniranju celotne človeške dejavnosti ter njegovo temeljno vlogo v različnih strokah,
- spoznavanje narave fizikalnega mišljenja in njegov pomen za razvoj splošne kulture,
- poznavanje komuniciranja na področju naravoslovja, še posebej fizike. To pomeni, da osvojijo jezik naravoslovja, obvladajo fizikalne enote za pomembne fizikalne količine ter znajo razpravljati o svojih eksperimentalnih izkušnjah in jih prikazati z grafi, tabelami in matematičnimi enačbami,
- poznavanje osnovnih fizikalnih zakonitosti vseh pomembnih področij fizike, to je poznavanje osnovnih zakonov, pravilno interpretiranje ter uporaba.
Izvajanje pouka
- Pouk poteka v namenskih učilnicah, opremljenih z računalnikom, LCD projektorjem …
- Na razpolago je obsežna oprema za izvajanje deomonstracijskih poskusov in laboratorijskih vaj.
- V predmetnem aktivu so usklajeni skupni kriteriji za ustno in pisno ocenjevanje, za eksperimentalno delo in za standarde znanj.
Dodatne dejavnosti v okviru predmeta
- Dijaki lahko sodelujejo na tekmovanjih iz fizike, ki jih prireja Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije. Rezultati so objavljeni na strani strokovnega aktiva za fiziko.
- Učitelji in dijaki sodelujemo tudi pri dejavnostih in projektih na šoli.