Učitelji odkrivali Kras

Učiteljski zbor Gimnazije Novo mesto se je odpravil na dvodnevno strokovno ekskurzijo na slovenski in italijanski Kras. Mejo z Italijo so prečkali na prehodu Col, prvi ogled pa je bila cerkev Marijinega vnebovzetja na Taboru v občini Repentabor. Ob čudovitem razgledu so z zanimanjem prisluhnili župnikovemu predavanju o geografskih značilnostih pokrajine, zgodovini tega dela italijanskega Krasa, ki je bil pod Avstro-Ogrsko, o zatiranju Slovencev v času fašizma in o položaju slovenske manjšine danes.

Pot so nadaljevali z ogledom tipične kraške hiše, spremenjene v muzej, v občini Repen. Obiskali so še zanimivega kamnoseka Paola Hrovatina, ki  je razkazal svoje umetnije iz kraškega kamna. Dopoldanski del so zaključili s kraško malico na kmetiji Colja. Naslednji postanek je bil Sesljan, od koder so odšli na sprehod po znameniti Rilkejevi poti do utrjenega gradu Devin, kjer je nekaj časa bival omenjeni pesnik. Na gradu so si ogledali stalne zbirke, grajske prostore in utrjene bunkerje, ki jih je uporabljala nemška vojska med drugo svetovno vojno. V sosednjem Štivanu so si ogledali še izvir reke Timave, ki kot reka Reka ponikne v Škocjanskih jamah. Namestili so se v Sežani, v hotelu Tabor in večer prijetno zaključili z večerjo na kmetiji Bezek v Šepuljah na Krasu.

Soboto so namenili ogledu Trsta in njegovih znamenitosti. Sprehodili so se po središču mesta in se povzpeli do cerkve Sv. Justa, zavetnika Trsta. Ob spomeniku vojnim žrtvam so prisluhnili predavanju o pomenu Trsta za Slovence skozi zgodovino.

Na poti proti domu so se ustavili še v Pivki, kjer so si ogledali muzej vojaške zgodovine. Ob razstavljenih tankih, podmornici in drugem orožju so podoživeli težke razmere, v katerih so delovale vojaške posadke. V Novo mesto so se vrnili v zgodnjih večernih urah.