Dejavnosti Tednov vseživljenjskega učenja

V času od 8. maja do 14. junija 2026 smo se na Gimnaziji Novo mesto pridružili dejavnostim Tednov vseživljenjskega učenja.

Izvedli smo več različnih aktivnosti, ki so dijake spodbudile k raznolikim, nevsakdanjim dejavnostim za gimnazijce.

Dne 18. 5. je g. Toni Kočevar izvedel dve ponovitvi Preventivne delavnice preprečevanja in osveščanja s področja različnih zasvojenosti.  Izvajalec je s provokativnimi vprašanji in primeri dijake izzval k razmišljanju o različnih zasvojenostih, spodbudil pa jih je tudi k aktivnemu načinu življenja, k odgovornosti za lastna dejanja in odločitve ter jih podučil o pomembnosti iskanja življenjskega smisla. Dogodek je omogočila Mestna občina Novo mesto.

Prvega junija so imeli dijaki možnost sodelovati na biblioterapiji z naslovom Dugačen. In kaj potem? , ki jo je izvajala logopedagoginja Karmen Čarman. Ob zgodbi Grdega račka so se spraševali o drugačnosti, o etiketiranju v družbi, o stereotipih, o zavedanju lastne vrednosti in tudi o možnosti izbire odziva na dane življenjske situacije. Delavnica je udeležence spodbudila, da so ozavestili svoja močna področja.

Dne 5. in 18. junija so dijaki 2E sodelovali z uporabniki VDC Novo mesto na dogodku Nasmeh nas povezuje. Na prvem srečanju, ki smo ga pripravili na gimnaziji, so se spoznali in skupaj ustvarili lutke iz kuhalnic, na drugem srečanju pa je sledilo druženje v delavnicah VDC, spoznavanje njihovega dela in sproščeno druženje ob sladoledu.

Dne 8. junija smo imeli privilegij, da smo z upokojeno profesorico Tatjano Durmić in njeno kolegico Majo spoznali vadbo 1000 gibov, ki jo Šola zdravja vsakodnevno izvaja na mnogih lokacijah po Sloveniji. Premigali smo celotno telo in ob koncu srečanja naredili tudi nekaj vaj za sproščanje. Pri vadbi se nam je pridružilo tudi nekaj uporabnikov Društva Sonček iz Novega mesta.

Dne 11. junija smo preživeli lepo ustvarjalno dopoldne ob šivalnem stroju, ko smo v takšne in drugačne torbe reciklirali stara odslužena oblačila. 12. junija pa smo se pridružili veliki vseslovenski akciji »5000 kvačkanih kap«, ki se poteguje za vpis v Guinnessovo knjigo rekordov. Mini kvačkarski maraton je bil prijetno medgeneracijsko druženje, saj se je 5 dijakinjam pridružila tudi peterica osnovnošolk iz OŠ Šentjernej in pa 5 odraslih kvačkaric, med njimi tudi idejna vodja projekta »5000 kvačkanih kap«, Jadranka Smiljić iz Zavoda Ustvarjalno srce.

V okviru TVU pa se je Gimnazija Novo mesto predstavila tudi na Paradi učenja, ki je pred RIC Novo mesto potekala 20. maja.

Letos smo vse dejavnosti izvedli v sodelovanju z RIC Novo mesto in Andragoškim centrom Slovenije.

#TVU2026  #TVU31let

avtorica prispevka: Karmen Čarman