Trajnostna mobilnost

ČAS TRAJANJA: 3 LETA (2023-2026)

NOSILEC: Zavod RS za šolstvo

Z razvojno nalogo želimo v vzgojno-izobraževalnih zavodih (VIZ) nadaljevati aktivnosti za spodbujanje in krepitev trajnostne mobilnosti ter o njenem pomenu ozavestiti čim več otrok/učencev in dijakov. V ta namen bomo na VIZ (vrtci, osnovne, srednje šole) spodbujali različne aktivnosti trajnostne mobilnosti, ki bodo v prvem letu potekale na razvojnih (srednjih) šolah. V drugem in tretjem letu bodo razvojne srednje šole k sodelovanju in izvajanju aktivnosti trajnostne mobilnosti povabile še  lokalne vrtce, osnovne in srednje šole.

IZHODIŠČE, NAMEN, CILJI RAZVOJNE NALOGE 

Izhodišče za načrtovanje in izvajanje aktivnosti je naloga Spodbujanje trajnostne mobilnosti v VIZ ter projekt Podnebni cilji in vsebine v vzgoji in izobraževanju, ki sta predvidena v Letnem delovnem načrtu ZRSŠ.

Razvojna naloga Spodbujanje trajnostne mobilnosti v okviru vzgoje in izobraževanja za trajnostni razvoj nadaljuje triletni razvojni projekt Dijaki dijakom za varno mobilnost, v katerega je bilo vključenih 34 srednjih šol. S pomočjo anketnega vprašalnika ob zaključku projekta smo pridobili mnenja vključenih. Izrazili so željo oziroma potrebo po nadaljevanju aktivnosti na področju trajnostne mobilnosti v srednji šoli, predlagali so mreženje in širjenje vključenosti dijakov na njihovih šolah in na drugih VIZ (SŠ, OŠ, vrtci).

Namen razvojne naloge je spodbuditi aktivnosti na področju trajnostne mobilnosti, s katerimi želimo ozavestiti čim večje število otrok, učencev in dijakov, izmenjavo dobre prakse, mreženje, profesionalno rast vodstvenih in strokovnih delavcev v VIZ.

Aktivnosti bodo usmerjene v:

  • uresničevanje ciljev trajnostnega razvoja Agende 2030 s poudarkom na trajnostni mobilnosti in poskrbeti za odprta, varna, vzdržljiva in trajnostna mesta in naselja,
  • načela in cilje Strategije kulture vedenja in vzgoje za trajnostno mobilnost otrok in mladostnikov v sistemu vzgoje in izobraževanja do leta 2027.

V prvem letu delovanja 2023/24 sodeluje 15 srednjih šol, ki so v preteklosti sodelovale v različnih projektih in aktivnostih na področju trajnostne mobilnosti. Potekalo bo usposabljanje vodstvenih in strokovnih delavcev. V drugem in tretjem letu delovanja razvojne naloge bodo vrtci in šole (OŠ, SŠ) povabljene k sodelovanju s strani razvojnih srednjih šol,  vzpostavljena bo mreža vrtcev, osnovnih in srednjih šol, kjer bodo izvajali aktivnosti s področja trajnostne mobilnosti. Vsaka razvojna šola je imenovala razvojni tim, ki bo sestavljen iz vodje razvojne naloge in treh članov.

Cilji razvojne naloge so:

  • vzpostavitev mreže vrtcev, osnovnih šol in srednjih šol za ozaveščanje o pomenu trajnostne mobilnosti v okviru vzgoje in izobraževanja za trajnostni razvoj, pri čemer razvojne srednje šole delujejo v lokalnih okoljih,
  • implementacija strategije za trajnostno mobilnost,
  • sistematično opolnomočenje vodstvenih in strokovnih delavcev na področju trajnostne mobilnosti v kontekstu VITR.

 

AKTIVNOSTI RAZVOJNIH ŠOL

  1. Udeležba na najmanj treh usposabljanjih za vodstvene in strokovne delavce razvojnih šol v prvem letu delovanja, v organizaciji ZRSŠ.
  2. Priprava akcijskega načrta za izvajanje aktivnosti dijakov in strokovnih delavcev in priprava poročila.
  3. Povabilo k sodelovanju najmanj ene srednje, ene osnovne šole in enega vrtca v lokalnem okolju.
  4. Podpora povabljenim VIZ-om pri pripravi svojih akcijskih načrtov.
  5. Izvedba najmanj ene delavnice na temo trajnostne mobilnosti v šolskem letu na povabljenih VIZ.

Poleg tega razvojne šole izberejo še najmanj eno aktivnost izmed spodaj navedenih:

  1. Prostovoljstvo dijakov razvojnih šol v kraju oziroma bližnji okolici osnovne šole ali vrtca za izvajanje aktivnosti trajnostne mobilnosti.
  2. Sodelovanje in vključevanje v lokalno skupnost pri aktivnostih oziroma akcijah trajnostne mobilnosti.
  3. Organizacija in izvedba tržnice znanja, kampanje obveščanja na temo trajnostne mobilnosti.

Predstavitev trajnostne mobilnosti na Gimnaziji Novo mesto