Športni oddelki imajo letos poleg redne športne vzgoje v programu pester in zanimiv učni načrt. Redno sodelujemo s starši in klubi oz. njihovimi trenerji. Letos smo si zadali kar zahteven načrt, kako izmeriti in izvedeti v kakšnem stanju je športnik, kaj mu manjka, kaj bi bilo še treba postoriti za boljše osebne in športne dosežke. Obenem bodo dijaki deležni predavanja o zdravem življenjskem slogu in o zdravi športni prehrani.
6. 11. je na diagnostičnih meritvah na Fakulteti za šport sodelovalo 36 dijakov iz vseh športnih oddelkov. Dijaki, ki niso bili na meritvah, so bili poškodovani, ali pa so že bili na meritvah že z reprezentanco. Vtisi so bili izredno pozitivni, tako z naše, kot tudi s strani fakultete. Inštitut ima 9 različnih laboratorijev za različne diagnostične meritve. Poleg meritev za vrhunske športnike je pohvalno, da se fakulteta ukvarja tudi z rekreativnimi športniki in prihaja nasproti tudi šolam, ki se dovzetno ukvarjajo z mladimi športniki.
Naši dijaki so opravljali naslednje meritve:
– analiza sestave telesa (inbody- mišična, kostna masa, visceralna maščoba),
– spirometrija,
– 3d Body scanner (obsegi, dolžine, širine posameznih delov telesa),
– wingate test na kolesu,
– merjenje hitrosti, stiska pesti, agilnosti,
– skoki na tenziometrični plošči,
– beep test (hitrost in vzdržljivost).
Nekaj rezultatov smo dobili že na fakulteti isti dan ter jih z dr. Rautarjem tudi pregledali in delno analizirali. Dokončno obdelavo in interpretacijo rezultatov pa smo opravili na šoli, 14. 11. Obiskala sta nas predstojnik Inštituta za šport doc. dr. Janez Vodičar in dr. Samo Rauter. Vsak dijak je prejel mapo s svojimi podatki in rezultati. Profesorja sta podatke obrazložila, dijakom svetovala na kaj naj postanejo pozorni pri svojih treningih, kaj na izboljšajo in kam naj usmerijo pozornost treniranja.
V naslednjem šolskem letu bi radi meritve ponovili in rezultate meritev med sabo primerjali.